Kolajen Nedir?

Posted by CollagenUp 02/08/2019 0 Comment(s)

Kolajen, son yıllarda popülaritesi artan; vücutta en çok bulunan proteinlerden biridir. Cilt ve vücut sağlığı için önemli bir destekçi olan “kolajen nedir?” biliyor musunuz? Son yıllarda adından sıkça söz ettiren kolajen ile ilgili “kolajen nedir?” sorusunun cevabını birlikte inceleyelim.

 

Kolajen sert, çözünmeyen ve lifli bir protein olarak bilinmektedir ve insan vücudunda bulunan proteinin üçte birini oluşturur.

 

Vücudun temel yapı taşları arasında bulunan ve vücut tarafından doğal olarak üretilen kolajen; cilt ve vücut sağlığını destekleyen önemli bir protein olarak vücutta görev almaktadır. Cilt, tendon, kıkırdak, kornea, kemik, tırnak, saç vb. birçok yapıda yer alan, kısaca tüm vücutta en çok bulunan protein olarak, insan vücuduna destek olur.

 

Kolajen nedir? Kolajen sağlıklı bir cilt ve vücut için altın değerindedir.

 

İnsan vücudu yeterli miktarda kolajen üreterek cilt, eklem, kas, saç, tırnak ve organ sağlığı desteklenir. Özellikle cilt, saç ve tırnak için önemi son yıllarda giderek artan kolajen maddesi cildin sağlıklı, genç, elastik görünümüne ve saçın, tırnakların sağlıklı görünümüne destek olur.

 

İnsan vücudunda 4 tip ana kolajen bulunur, peki bu 4 tip kolajen nedir?

 

Tip I kolajen: Vücutta en sık bulunan kolajen tiplerinden biridir. Cilt, saç, tırnak, kemik sağlığına destek olur ve bağ dokularını güçlendirir.

 

Tip II kolajen: Kıkırdak yapısı için oldukça önemlidir. Kıkırdak yapının güçlü, esnek ve dayanıklı olmasına destek olur. Kıkırdak yapının kolajeni olarak bilinmektedir.

 

Tip III kolajen: Organ sağlığının ve bağ dokularının önemli bir kolajen tipidir.

 

Tip IV kolajen: Cilt katmanlarında yer alır ve cildin sıvı filtrasyonu için önemlidir.